עבודות מחקר

מקור: נויקלן, ויקיפדיה

אפקון החזקות – אל תתנו לדוחות לבלבל אתכם

במבט מעמיק – משולחנו של אנליסט – מאי 19

מאת:
מיכאל בן יעקב, אנליסט בכיר ומנהל קרנות
מחלקת המחקר – פרופאונד בית השקעות בע"מ

  • אפקון, חברה פרויקטלית הפועלת במגוון תחומים מהווה למעשה קבוצת חברות המתמחות בתחומים שונים, החל מאוטומציה ובקרה, המשך בפתרונות אלקטרו מכניים וכלה בתחומי האנרגיה הירוקה.
  • רכישה של חברה שנקלעה לקשיים ב- 2013 אפשרה לחברה להתמודד על פרוייקטים כקבלן ראשי ושיפרה את מיצובה הכולל בענף.
  • בהתאם, ראינו עליה בהיקפי הפעילות של החברה בחמש השנים האחרונות ועליה עוד גדולה יותר בצבר ההזמנות.
  • העליה המשמעותית ב'צבר' של החברה שולחת "רמז עבה" על ההתכנות להמשך צמיחה בתוצאות פעילותה. היות וההשקעה בתחום התשתיות במדינה צפויה להמשיך בקצבים עצומים, החברה ממוצבת לטעמנו היטב על מנת לנצל הזדמנויות צמיחה שכאלו.

—————-

ברוח התקופה, קשה להתעלם מהסידרה האפית של משחקי הכס. ריבוי דמויות, תככים, מזימות, פוליטיקה, אסטרטגיה, טקטיקה, קשירת קשרים ורקימת תוכניות, והכל סביב המאבק על כסא המלך ובטחון הממלכה. יחד עם זאת, אם יש משהו שמאפיין את הסדרה הזו מלבד גיבורים שמאבדים את חייהם באופן בלתי צפוי (לפחות כל עוד הסדרה בטלוויזיה נצמדה לספרים), הרי אלו הן נקודות המבט השונות על ארועים, גבורים והתרחשויות כפי שהן מקבלות ביטוי אצל הדמויות השונות הממלאות את היריעה.

דוגמה יפה לכך היא דמותו של ג'יימי לאניסטר, אביר ששמו מוזכר לגנאי בכל הממלכה ואשר מכונה 'קוטל המלך', על שום הפרת שבועתו בהיותו חבר משמר המלך ורציחת המלך הקודם שכונה 'המלך המשוגע'. כל זאת אנו למדים מאזכור שמו מספר פעמים במהלך הסדרה וסיפור המקרה על ידי מגוון דמויות, כשהריגת המלך על ידי ג'יימי בוצעה לכאורה על רקע ניצול ציני של השינוי במאזן הכוחות לרעת המלך המשוגע ועל מנת ליישר קו עם צבאו של אביו שפשט על הבירה. העד המרכזי כידוע לסצנת הרצח היא דמותו של נד סטארק (שנודע כהגון וישר) וזה לכשלעצמו הוביל למוניטין השלילי של ג'יימי בכל הממלכה.

במונולוג מרשים במהלך העונה השלישית מספר ג'יימי על השתלשלות הארועים מנקודת מבטו. המלך הידוע בכינויו 'המלך המשוגע' היה אובססיבי לגבי שימוש באש (wildfire כפי שהיא מכונה בסדרה) ונהג להעניש באמצעותה פושעים, מתנגדים ובוגדים (או חשודים ככאלו). היותו פרנואיד גרמה לו לחשוד בכולם, ולכן דאג שבכל הבירה תהיינה תעלות מלאות חביות wildfire שלמעשה רישתו את כל העיר על כל יושביה.

ביום נפילתו, כשצבא הלאניסטרים (בראשות אביו של ג'יימי) נכנס בשערי העיר כאויב למלך ולמעשה חתם על גורל מלכותו, סרב המלך לשעות לעצת ג'יימי להכנע. כנגד זאת, הורה המלך לג'יימי להביא לו את ראשו של אביו ובמקביל הורה להבעיר את העיר על יושביה מקטן עד גדול. בלית ברירה ג'יימי דואג להפרדת ראשו של המלך מגופו (המלך חסין להשפעותיה של האש ולכן רק כך ניתן להרגו) וכך רואה אותו נד סטארק (זה שידוע כהגון וישר בכל הממלכה..) שבדיוק מגיע לארמון המלך. אקט הבגידה שמצוין לגנאי בכל הממלכה מאז, מקבל לפתע פן אחר ודרמטי של הקרבה מצד גיבור (שרק הוא יודע שהוא כזה) ההופך באחת ל'נבל' חסר עכבות ולאיש הבזוי בכל הממלכה.

כל ההקדמה החגיגית הזו נועדה כדי להדגיש עד כמה נקודות מבט שונות חשובות כדי להציג את התמונה השלמה ורק אז לגזור ממנה משמעויות.

הצופים האדוקים של הסדרה יצביעו בנוסף על יקום טלוויזיוני חסר עכבות לוגיסטיות (טוב, מדובר הרי בפנטזיה) בו גיבורים גומאים מרחקים של יבשת שלמה או חוצים ים נרחב בזמן אפסי ולנו, בעולם הריאליסטי יותר שקשור בטבורו לפקקי הבוקר לא נותר אלא לקנא בתשתית הדמיונית של תחבורה מהירה ויעילה.

אם כבר דיברנו על תחבורה, קשה שלא להתרשם מעוצמת ההשקעה הממשלתית בתשתיות. בין אם מדובר בתחבורה, אנרגיה או דיור, ברור כי ההשקעה בשנים הבאות היא עצומה ואינה צפויה להתמתן. אמנם ביום יום איננו עדים עדיין לפריצות דרך משמעותיות, אולם היקפי הכספים המושקעים הם חברי תקדים.

בחודש ספטמבר 2017 אושרה בממשלה תכנית העל לתשתיות. התכנית הוצגה מחדש בפברואר 2019 ע"י משרד ראש הממשלה בספר "תשתית לצמיחה לשנת 2019". מדובר בתוכנית רב שנתית בעלות כוללת של 196 מיליארד שקל המרכזת פיתוח של מעל ל- 200 פרויקטים בשנים 2018-2022. היות ובארצנו מדובר, הרי ברור כי חלק נכבד מהפרויקטים ידחה, כך שלא נתפלא שחלק מאותם פרויקטים יחלו ב- 2022..

כך או כך, הסכום המדובר (גם אם התממשותו תתרחש על פני מספר שנים כפול) מהווה כר פורה לכל החברות העוסקות בתחום ובמיוחד אלו שתשכלנה לקחת חלק גדול יותר כקבלניות ראשיות.

במסגרת החברות שאמורות להנות מהשקעות אלו, נרצה להתמקד בחברת אפקון, חברה פרויקטלית הפועלת במגוון תחומים, שלמעשה מהווה כיום קבוצת חברות המתמחות בתחומים שונים החל מאוטומציה ובקרה, המשך בפתרונות אלקטרו מכניים וכלה בתחומי האנרגיה הירוקה.

עד לפני כעשור מדובר היה בחברה עם מחזור הכנסות נמוך מ- 1 מיליארד ₪, ששימשה בעיקר כקבלן משנה בתחום לוחות חשמל או מערכות אלקטרו מכניות ולא הצליחה להכנס 'לליגה של הגדולים' (כגון אלקטרה). רכישת חברה שנקלעה לקשיים בשנת 2013, סייעה לחברה להתמודד כקבלנית ראשית בפרויקטים גדולים המחייבים שילוב יכולות שונות, החל מתחום המערכות האלקטרו מכניות, וכלה בשירותי בניה אזרחית.

ואכן, החל משנה זו, רואים קפיצה ב'צבר', ושיפור במיצובה של החברה בתחומי פעילותה

כפי שניתן לראות בגרף, ההכנסות המשיכו לעלות באופן מתון יותר וזאת משום שפרויקטים גדולים מתפרשים על פני תקופות ארוכות יותר. מצד שני, רמת הוודאות בפעילותה עלתה, והחברה התפנתה בשנים האחרונות לייעל תהליכי עבודה ולשפר את הפתרון הכולל אותו היא מביאה ללקוח.

נציין, כי צבר ההזמנות אינו כולל הזמנות שטרם נחתמו, אך לטעמנו קיימת ודאות די גדולה כי צפויות הן להסגר בחודשים הקרובים, ובראשן פרויקט מובילאיי בהיקף סביב 900 מיליון ₪. אלו מקפיצים את הצבר משמעותית והיוו את הקטליזטור לעלית ערך החברה בחודשים האחרונים.

יחד עם זאת, עיון בדוחותיה הכספיים מראה כי הרווח של 2018 חריג לרעה. על פניו, דגל אדום שמעלה את החששות לבאות:

אנו לעומת זאת, רוצים לפזר חששות אלו.

התשובה לירידה ברווחיות טמונה באותו גרף שהראינו לעיל. העליה המשמעותית ב'צבר', פירושה כי החברה התמודדה במכרזים על פרויקטים רבים (שברור כי לא זכתה בכולם). התמודדות שכזו מחייבת הערכות שעולה כסף, בין אם זכית, ובין אם לאו. במקרה של החברה, המון זכיות תורגמו להמון כסף, קרי הוצאות.

שורה תחתונה, אל תתנו לדוחות לבלבל אתכם. החברה ניצבת להערכתנו לקראת תקופת שגשוג חסרת תקדים בענף, שעתידה לשפר לא רק את תוצאותיה אלא תוצאות כל החברות בתחום.

על רקע הקפיצה המיצובית של החברה, אנו מאמינים כי דווקא הערכות זו של החברה עתידה לסייע לה לקפוץ ברמת רווחיותה ולהביא לשיפור גדול ברמת רווחיה.
הוא שאמרנו, הכל עניין של נקודת מבט.

אין באמור בחומר המצורף כדי להוות המלצה, הצעה או ייעוץ לרכוש או למכור ניירות ערך או מוצרים פיננסים אחרים, או המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות השקעה בנייר ערך או במכשיר פיננסי מסוים, או הצעה או התחייבות אחרת כלשהי מטעם פרופאונד בית השקעות בע"מ (להלן: "פרופאונד"). בטרם החלטת רכישה , החזקה או מכירה של ניירות ערך ונכסים פיננסיים, מומלץ בפני הלקוח לקבל ייעוץ אישי המתאים לצרכיו ומתחשב בנתוניו האישיים. פרופאונד הינה בעלת רישיון לניהול תיקים, כהגדרתו בחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות התשנ"ה – 1995. וכחלק מפעולות השיווק שיינתנו ללקוח, עשויה פרופאונד להיות בעלת זיקה לחלק מן המוצרים או הנכסים הפיננסיים לגביהם יינתן ייעוץ, ופרופאונד אף עשויה להפיק טובות הנאה שונות מיצרנים ומנפיקים של אותם המוצרים או הנכסים הפיננסיים לגביהם יינתן הייעוץ. פרופאונד ו/או מי מטעמה לא יישאו בכל אחריות בקשר למידע הכלול בחומר המצורף, לרבות לכל נזק ו/או הפסד, ישיר או עקיף, שיגרם למאן דהוא בקשר עם השימוש במידע זה. כל הסתמכות על המידע הכלול בחומר המצורף הנה באחריותו הבלעדית של הלקוח.